Tag Archives: quit umno

Tun Mahathir keluar UMNO

sumber agendadaily-

Tun Dr Mahathir Mohamad telah umum keluar dari UMNO.Bekas Perdana Menteri itu membuat pengumuman itu di majlis anjuran Himpunan Melayu Kedah di Alor Star.Sebelum itu semasa majlis dailog dengan kira-kira 1,000 orang yang menghadirinya beliau mencadangkan Ketua-ketua UMNO cawangan dan bahagian keluar parti beramai-ramai sehingga Perdana Menteri Datuk Seri Abdullah Ahmad Badawi letak jawatan.Katanya ini kerana jika mereka tunggu sehingga pemilihan UMNO Disember ini Abdullah akan menang tanpa bertanding jawatan itu.Beliau terus membuat pengumuman keluar parti bila salah seorang hadirin mencabarnya buat pengumuman itu.Menjawab soalan para wartawan dalam sidang akhbar lepas majlis itu Dr Mahathir beritahu beliau akan hantar surat rasmi keluar UMNO kepada Setiausaha Agung UMNO dalam masa terdekat.Katanya beliau akan masuk balik UMNO sekiranya Abdullah letak jawatan.Dr Mahathir bagaimanapun tidak meminta para ahli UMNO yang nak ikut tindakannya itu masuk parti lain.Sementara itu Ketua UMNO Bahagian Cheras Datuk Syed Ali Alhabshee dalam reaksi segera kepada tindakan Dr Mahathir nak keluar UMNO meminta Perdana Menteri segera duduk dan berbincang dengan bekas Perdana Menteri itu.Beliau menilai tindakan keluar parti itu tidak wajar dan boleh mengugat kestabilan parti.Beliau juga mendesak semua para pemimpin UMNO khususnya para ahli Majlis Tertinggi bertindak segera menyelesaikan kemelut terbaru ini.Katanya mereka tidak boleh lagi diam dalam soal ini.Bekas Menteri Besar Perlis Datuk Seri Shahidan Kassim yang menghubungi Agendadaily petang ini merayu kepada Dr Mahathir menarik balik tarik balik tindakan keluar UMNO.Katanya tindakan itu lebih banyak merugikan dari menguntungkan.Katanya beliau akan mengetuai satu rombongan Badan Perhubungan UMNO Perlis untuk bertemu segera dengan Dr Mahathir.Serentak dengan itu beliau juga menyeru seluruh pimpinan UMNO gembeling usaha segera selesai kemelut ini.Katanya mereka tidak patut tunggu arahan Pak Lah dalam soal ini. “ Adakalahnya kita semuanya nak tunggu arahan Pak lah…dalam soal ini semua kena bertindak serta merta.katanya Dr Mahathir sebagai pejuang nombor satu UMNO tidak harus berbuat demikian. “Kalau nak kirta kecewa saya sendiri pun kecewa tetapi tidak bertindak begitu…lagipun masalah Dr Mahathur hanya dengan Presiden parti bukan dengan seluruh ahli UMNO..maka ia harus diselesaikan dengan baik,”katanya. 19/5/2008

nota: Mantan PM Tun Dr Mahathir mengambil langkah drastik dengan pengumuman ini. Beliau yang merasakan Pak Lah harus berundur dengan segera telah membuat keputusan yang penulis pasti amat perit untuk dilafazkan. Persoalannya sekarang..apa pendirian anak beliau iaitu MP Jerlun YB Datuk Mukriz. Adakah beliau juga akan meninggalkan UMNO??

Sedikit tentang perjalanan politik Tun. sumber The Star

Timeline

1946: Joined United Malays National Organisation (Umno).

1947: While a medical student, he wrote extensive anti-colonial commentaries in Malay newspapers under the pen-name “Che Det”.

1957: Resigned from government service as a doctor. Starts private practice.

1964: Entered active politics as Kota Star Selatan MP.

1965-1969: Member, Umno Supreme Council.

Sept 1969: Expelled from Umno for disciplinary reasons. Re-admitted on March 7, 1972.

June 1972: Elected a member of the Umno Supreme Council with the highest number of votes. Lost in the election for an Umno Vice-President post.

Dec 1972: Appointed a Senator by the Kedah State Legislative Assembly.

1974-2004: MP for Kubang Pasu, Kedah.

Sept 1974: Education Minister.

June 1975: Umno Vice-President.

March 1976: Deputy Prime Minister & Minister of Education.

1977: Acting Chairman, Umno Liaison Committee, Malacca.

Jan 1978: Deputy Prime Minister & Trade and Industry Minister.

May 1978: Chairman, Perak Umno Liaison Committee.

Sept 1978: Umno Deputy President.

June 1981: Barisan Nasional Chairman.

June 1981: Umno President.

July 16 1981: Fourth Prime Minister of Malaysia, Minister of Defence (until 1986) and Minister of Home Affairs (until 1999).

July 17 1987: Umno Political Bureau Chairman.

Feb 16 1988: Pro-tem President of Umno Baru. Umno was declared an illegal society on Feb 4, 1988.

Dec 1993: Kelantan Umno Chairman. Chairman, Politics and Constitution Committees of the Supreme Council.

Sept 1998-Jan 1999: Finance Minister. June 2001 – Finance Minister.

June 22 2002: Announced his intention to resign from all political and government posts at the final day of the 56th Umno assembly. Appeals from Umno Supreme Council members.

Oct 31 2003: Retired as PM and Umno president after 22 years.

Sept 2006: Fails in bid to be an Umno delegate for the Umno general assembly coming in ninth out of 15 contestants in the Kubang Pasu division.

May 19 2008: Quits Umno

7 Comments

Filed under Berita & Aktiviti Pemuda